Compania germană Sennheiser este unul dintre primii zece producători de dispozitive audio. Iar ideea nu este chiar în marketingul competent, ci în calitatea produselor fabricate. Căștile de la acest brand sunt considerate cele mai fiabile și durabile, astfel că sunt foarte solicitate în rândul audiofililor și iubitorilor de muzică obișnuiți. Astăzi vom vorbi despre căștile de top Sennheiser și le vom aprecia sunetul.
conținut
Un pic despre companie
Sennheiser este un producător german de echipamente audio din 1945. Compania produce căști, microfoane, căști și alte echipamente legate de transmiterea și procesarea sunetului. Pe parcursul existenței sale pe piață, a primit numeroase premii de elită pentru realizări în proiectarea și fabricarea dispozitivelor audio.
Compania poartă numele fondatorului, un tânăr inginer, Fritz Zenheiser. La început, specializarea principală a fost fabricarea de instrumente de măsurare, dar mai târziu gama a fost extinsă la microfoane, căști și echipamente de înregistrare. Sennheiser produce dispozitive de diferite categorii de preț - există linii bugetare, medii și pilot.
Specificații tehnice
Pentru a alege căști de înaltă calitate pentru muzică, trebuie să aveți cel puțin o idee generală a caracteristicilor de bază ale sunetului. Acestea includ: intervalul de frecvență, volumul (sensibilitate), impedanța și nivelul de denaturare ca procent. Și acum mai detaliat:
- Interval de frecvență
Intervalul de frecvență este un indicator care reflectă amplitudinea-frecvența caracteristică a sunetului reprodus. Aproximativ vorbind, orice căști au propriul spectru de frecvență și cu cât este mai largă, cu atât scena este mai bună și mai detaliată. Gama standard este împărțită în trei categorii: frecvențe joase, medii și înalte. Scăzut - de la 10 la 200 Hz, mediu - de la 200 la 5 kHz, mare - de la 5 kHz. Unele modele de căști profesionale au un spectru de frecvență de la 5 Hz la 45.000 Hz.
- Sensibilitate.
Sensibilitatea este responsabilă pentru volumul sunetului în difuzoare. Indicatorul optim este de 100 dB, totul de mai jos este prea liniștit. Este necesar să se țină cont de faptul că pe diferite playere și smartphone-uri, volumul poate fi „consumat” chiar și cu o sensibilitate ridicată a căștilor. Volumul este afectat de materialele utilizate la fabricarea miezului magnetic.
- Impedanta.
Acest indicator este responsabil pentru rezistența căștilor. Majoritatea modelelor au o impedanță între 16 și 32 ohmi. Cu cât rezistența este mai mare, cu atât este necesară mai multă putere pentru player sau smartphone și, în consecință, cu atât bateria este mai rapidă. Dacă dispozitivul nu face față impedanței căștilor, poate apărea denaturarea sunetului.
- Procentul de denaturare.
Procentul de denaturare a sunetului afectează foarte mult calitatea redării. Cu cât este mai mic acest indicator, cu atât sunetul pentru căști va fi mai bun. Un procent acceptabil de distorsiune este sub 1% în intervalul mediu spre mare. Pentru frecvențele joase, norma acceptabilă este de 10%.
Cum să aleg
Este dificil să alegeți căști de înaltă calitate fără să ascultați mai întâi, deoarece fiecare persoană are o percepție audio diferită. Există două tipuri principale de dispozitive - cu fir și fără fir. La rândul lor, sunt împărțite după design și metoda de transmitere a sunetului. Iată care sunt principalele nuanțe care trebuie luate în considerare la cumpărare:
Tip căști
Există trei tipuri de căști - vid, plug-in și full-size. Ele diferă unele de altele prin distanța dintre difuzor și auriculă, precum și prin concentrația sunetului. Căștile cu vacuum (în canal) au o potrivire profundă. Datorită pernelor moi de urechi din silicon, acestea sunt bine fixate în canalul urechii și creează un vid care concentrează sunetul. Aceste căști au o reducere specială a zgomotului și o distorsiune scăzută. Sunt confortabile și compacte.
Un tip similar este căștile in-ear.Ele sunt atașate direct de auriculă și, în comparație cu vidul, suprimă slab zgomotul și adesea cad.
Cea mai bună opțiune pentru uz casnic sunt căștile aeriene și dimensiunile complete. Au dimensiuni mari, dar acoperă întreaga auriculă, creând cel mai natural și profund sunet. Deci, pentru uz casnic, alegeți dimensiuni complete, pentru mers - plug-in sau vid.
Proiectare emițător
În funcție de designul emițătorului de sunet, căștile pot fi împărțite în 4 categorii: dinamice, electrostatice, ortodinamice și de întărire. Renunțăm imediat la electrostatic: astfel de dispozitive necesită un amplificator mare, nu pot fi găsite în magazinele mari, iar costurile pentru cele mai ieftine modele pornesc de la 3 mii de dolari.
De asemenea, ortodinamicul nu este pentru consumatorul de masă. Ei folosesc același principiu ca difuzoarele.
Rămâneți dinamic și consolidant.
Dynamic este cel mai popular tip de căști. Au un design primitiv, dar, datorită tehnologiei moderne, diferă prin sunet foarte bun (în funcție de caracteristici). Toate modelele aeriene au un design predominant dinamic.
Radiatoarele Armature sunt prezentate în căști in-ear. Au sunet bun și eficiență ridicată.
Tip wireless
Unele căști funcționează fără fir și transmit semnale prin module speciale. Există 4 tipuri de comunicare: prin Bluetooth, infraroșu, radio și Wi-Fi. Toate acestea au o ușoară întârziere la redarea muzicii și, desigur, au rămas semnificativ în urma calității sunetului. Printre modelele populare se numără și „hibrizi” cu posibilitatea redării wireless și wireless.
Căști cu fir Sennhaiser de top
Compania Sinheiser produce căști în diferite categorii de preț - de la 5 la 55 de mii de dolari. În sortimentul lor puteți găsi atât opțiuni de studio, cât și amatori. Am compilat un scurt rezumat al celor mai populare căști Sennheiser:
1. Sennheiser Momentum 2 over-ear

Acest model se referă la factorul de formă al căștilor cu fir cu dimensiuni complete. Tip - dinamic. Au un design de carcasă pliabil și un cablu detașabil. Reproduceți frecvențele în intervalul de la 16 la 22 00 Hz. Au o sensibilitate ridicată - 113 dB, astfel încât volumul sunetului poate fi clasificat peste medie. Căștile sunt potrivite pentru dispozitivele cu mufă de 3,5 mm. Rezistență - 18 Ohmi.
- sunet grozav;
- datorită rezistenței scăzute, potrivit pentru un smartphone;
- izolare fonică excelentă;
- cablul detașabil poate fi înlocuit.
- greu de găsit un cablu bun;
- pune presiune pe urechi;
- se aude vânt urlând.
2. HD6 MIX

Căști de monitor cu dimensiuni complete. Au un design emițător dinamic. Potrivit pentru echipamente cu putere mare, ca rezistența depășește 150 ohmi. Redați frecvențele sunetului în spectru de la 8 la 30.000 Hz. Cablul este deconectat, deci trebuie înlocuit. Aceste căști au un volum mare, grație unei sensibilități de 112 dB.
- două tipuri de cabluri incluse;
- tampoane de urechi interschimbabile;
- caz puternic;
- sunet clar.
- arc strâns;
- focalizarea îngustă a modelului.
3. IE 4

Căști în cască cu design emițător dinamic. Au o gamă largă de frecvențe reproductibile - de la 10 la 18 000 de ruble. Au un sunet clar și puternic datorită sensibilității ridicate (106 dB) și a impedanței scăzute (16 ohmi).
- tampoane de urechi interschimbabile;
- dop în formă de l rezistent.
- bass suficient de adânc;
- efect microfon.
4. HD 380 Pro

Căști stereo dinamice de dimensiuni complete. Au un spectru larg de frecvență - de la 8 la 27.000 Hz. Au sensibilitate ridicată - 110 dB. Rezistența (impedanța) este medie - 54 Ohmi, deci sunetul poate fi denaturat în smartphone-urile slabe. O caracteristică a modelului este aurirea pe conectorii și cablul răsucit.
- transmisie excelentă a sunetului;
- caz convenabil;
- construcție robustă.
- reducerea medie a zgomotului;
- tampoane de urechi de proastă calitate
5. HD 280 Pro

Căști cu dimensiuni complete, cu reducere excelentă a zgomotului. Au un design emițător dinamic. Reproduceți frecvențele cuprinse între 8 și 25.000 Hz. Datorită sensibilității bune, lucrează tare și nu fac zgomot. Rezistența medie este de 64 ohmi, nu este potrivită pentru toate dispozitivele. În plus - căștile au un fir răsucit și o cutie pliabilă.
- sunet echilibrat;
- reducerea perfectă a zgomotului;
- design confortabil.
- cordon greu;
- pune presiune pe urechi.
Căști de top Sennheiser wireless
Conform statisticilor, fiecare al treilea căști defecționează din cauza deteriorării mufei sau cablului. Lipsa de fir face dispozitivul mai practic și extinde serviciul. Iată primele 5 cele mai bune modele wireless Sennheiser:
1. Wireless Sennheiser Momentum Over-Ear

Căști stereo wireless cu microfon și sistem avansat de izolare fonică. Au un design emițător dinamic. Caracteristici - control vocal și indicație. Nivelul de rezistență în modul de operare pasivă este de 18 ohmi. Tipul de conexiune wireless este Bluetooth.
- sunet profund și detaliat;
- reducerea zgomotului;
- management convenabil.
- pret mare;
- Anularea zgomotului nu este dezactivată.
2. RS 165

Căști de dimensiuni complete pentru home theater sau TV. Transmite și primește un semnal prin radio. Proiectarea emițătorului este dinamică. Acestea reproduc frecvențe în spectru de la 18 la 21000 Hz și au o sensibilitate ridicată la nivelul de 106 dB. Kitul include un transmițător multifuncțional care funcționează ca un încărcător.
- manopera;
- management convenabil;
- sunet profund
- buton de alimentare incomod;
- numai 2 perechi de căști sunt conectate la emițător.
3. PXC 550 Travel

Căști cu dimensiuni complete, cu design emițător dinamic. Conceput pentru călători și persoane active. Acestea includ un adaptor pentru aeronavă și o cutie de transport convenabilă. Frecvențe de sprijin în spectru de la 17 la 23.000 Hz. Sensibilitatea ridicată a dispozitivului este responsabilă de volum - 110 dB. Rezistența medie este de 46 Ohmi, potrivită pentru majoritatea smartphone-urilor și jucătorilor.
- sunet bun;
- izolare fonică pasivă de înaltă calitate;
- autonomie ridicată;
- prezența unui egalizator;
- control vocal.
- lipsa unui buton de pornire;
- când încărcarea este mai mică de 20%, apar memento-urile periodice „încărcă bateria”;
- protecție slabă la vânt microfon
4. RS 175

Căști dinamice de dimensiuni complete cu radio wireless. Este inclus un transmițător multifuncțional cu o stație de andocare pentru încărcare. Acestea reproduc frecvențe cuprinse între 17 și 22.000 Hz și au o sensibilitate excelentă de 114 dB. Conectați-vă prin intrare optică digitală.
- sunet surround și personalizare;
- durata muncii;
- îmbunătățirea izolației fonice și reducerea zgomotului.
- întârziere sonoră;
- pune presiune pe urechi.
5. Sennheiser Momentum In-Ear wireless

Căști in-ear fără fir cu gât și microfon. Au un design emițător de sunet dinamic. Asocierea cu un smartphone se face prin modulul Bluetooth. Ele susțin frecvențe cuprinse între 15 Hz și 22 kHz și au o sensibilitate ridicată. Caracteristicile modelului includ indicarea luminii și funcția multipunct.
- izolare fonică pasivă de înaltă calitate;
- design elegant;
- bass suculent;
- autonomie.
- nu poate fi conectat la un computer;
- nu există nicio cale de fixare pe gât.
concluzie
Tehnologia audio Sennheiser este o garanție a calității și fiabilității. Pentru a alege căștile potrivite, trebuie să luați în considerare caracteristicile sunetului și sfera de utilizare. Pentru sport, toate modelele wireless cu un suport de ureche rezistent sunt potrivite pentru casă - dimensiuni mari sau aeriene. În viața de zi cu zi, este convenabil să utilizați intra-canal, ca se mențin bine și au dimensiuni compacte.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
|
| nume | Sennheiser Momentum 2 over-ear | HD6 MIX | IE 4 | HD 380 Pro | HD 280 Pro | Sennheiser Momentum Over-Ear Wireless | RS 165 | PXC 550 Travel | RS 175 | Sennheiser Momentum In-Ear Wireless |
| Tipul dispozitivului | căști cu microfon | căşti | căşti | căşti | căşti | Căști Bluetooth cu microfon | căști fără fir | Căști Bluetooth cu microfon | căști fără fir | Căști Bluetooth cu microfon |
| Interval de răspuns la frecvență | 16 - 22000 Hz | 8 - 30000 Hz | 10 - 18000 Hz | 8 - 27000 Hz | 8 - 25000 Hz | 16 - 22000 Hz | 18 - 21000 Hz | 17 - 23000 Hz | 17 - 22000 Hz | 15 - 22000 Hz |
| sensibilitate | 113 dB | 112 dB | 106 dB | 110 dB | 102 dB | 113 dB | 106 dB | 110 dB | 114 dB | 112 dB |
| impedanță | 18 ohm | 150 ohm | 16 ohm | 54 ohm | 64 ohm | 480 ohmi | 32 ohm | 46 ohm | 32 ohm | 18 ohm |
| Diametrul membranei | - | 40 mm | 11 mm | 56 mm | 50 mm | - | 40 mm | - | 40 mm | - |
| preț | de la 11850 rub. | de la 15600 rub. | de la 2950 rub. | de la 7900 rub. | de la 6350 rub. | de la 16 900 rub. | de la 8250 rub. | de la 24150 rub. | de la 10000 rub. | de la 8000 rub. |














