Într-o gamă largă, imprimantele cu CISS sunt acum disponibile pe piață și poate fi dificil să alegeți un model specific pentru locuință. Utilizarea acestei tehnologii permite de zeci de ori reducerea costurilor de întreținere a imprimantei, dar este important să știți ce criterii sunt decisive atunci când alegeți acest dispozitiv periferic.

Caracteristici de imprimante cu jet de cerneală cu CISS

Popularitatea dispozitivelor cu jet de cerneală nu a încetat să crească pe o perioadă lungă de timp. Avantajul lor principal este costul redus și funcționalitatea. Imprimarea color vă permite să imprimați nu numai documente și imagini alb-negru, dar și fotografii acasă.

Imprimantele cu jet de cerneală au un mare dezavantaj - întreținere costisitoare. Înlocuirea cartușelor de cerneală este adesea aproximativ o treime sau mai mult din costul dispozitivului în sine. Odată cu apariția CISS, sistemul de alimentare continuă cu cerneală, acest neajuns a fost eliminat.

Acest sistem este format din mai multe componente principale:

  • cartuș instalat în imprimantă;
  • recipiente în care se află vopseaua;
  • o buclă de tuburi subțiri pentru furnizarea de cerneală.

O caracteristică a utilizării tehnologiei este că înlocuirea cartușului nu mai este necesară, este suficient să adăugați periodic vopsea în containere.

Imprimantă cu jet de cerneală

Avantajele și dezavantajele unei imprimante CISS

Dacă decideți să cumpărați o imprimantă cu jet de cerneală, rețineți că achiziția va fi justificată numai cu utilizarea regulată a dispozitivului. Când dispozitivul stă de mai mult timp, duzele de cerneală se pot usca. În orice caz, dacă ați optat pentru un dispozitiv cu jet de cerneală, este mai bine să alegeți un model cu un CISS (încorporat sau instalat separat).

Sistemul continuu de cerneală are multe avantaje:

  1. Întreținerea dispozitivului devine mult mai ieftină, deoarece nu este necesar să achiziționați în mod regulat cartușe noi.
  2. Reduce costul tipăririi unui document prin reducerea costurilor de întreținere. Într-adevăr, în loc să achiziționați cartușe scumpe, va trebui să achiziționați numai cerneală, pentru unele modele bugetare chiar sunt potrivite vopselele neoriginale.
  3. Presiunea ridicată constantă în sistem asigură o calitate mai bună a imprimării. Dacă decideți să cumpărați o imprimantă cu un sistem NPS, puteți obține fotografii mai bune.
  4. Crește performanța dispozitivului. Nu trebuie să faceți pauze dacă nu există cerneală din cartuș, trebuie doar să adăugați cerneală la rezervor la timp și să continuați să lucrați, astfel încât să puteți imprima în cantități mari fără întrerupere.
  5. Simplificarea întreținerii dispozitivului crește semnificativ resursele acestuia.

Printre defectele minore ale sistemului, se poate remarca necesitatea unei atitudini atente, mai ales în timpul transferului, deoarece vopselele pot fi vărsate cu ușurință.

Configurare imprimantă

Cum să alegeți o imprimantă cu jet de cerneală cu CISS?

Dacă vă întrebați ce imprimantă să cumpărați pentru casa dvs., decideți mai întâi pentru ce o veți folosi. Decideți dacă veți imprima documente, veți face fotografii acasă sau poate sunteți interesat să imprimați pe discuri, filme și alte materiale. După ce ați găsit răspunsurile la aceste întrebări, veți înțelege ce criterii trebuie să acordați atenție pentru a alege un dispozitiv fiabil și ieftin pentru tipărire.

Producătorii de echipamente de birou produc imprimante cu sistem NPC încorporat și instalat. Mult timp au trecut zilele în care producătorii au fost împotriva utilizării acestei tehnologii, așa că trebuie să alegeți un model pentru casă dintr-o gamă largă.

Când alegeți un dispozitiv cu jet de cerneală cu un CISS, acordați atenție următoarelor criterii și caracteristici:

  • viteza de imprimare. Din acest indicator depinde cât timp va cheltui imprimanta pentru imprimarea documentelor și fotografiilor. Acest indicator este deosebit de important pentru volumele mari de muncă.Pentru uz casnic, o viteză de imprimare de 20-25 de coli este suficientă;
  • autorizare. Dacă intenționați să faceți fotografii, este mai bine să cumpărați o imprimantă cu o rezoluție de 4800 × 4800 dpi, dar pentru imprimarea documentelor text, 1200x1200 dpi este suficient;
  • număr de culori. În modelele bugetare există 4 culori standard, care atunci când sunt amestecate formează diverse nuanțe și tonuri. Pentru imprimarea fotografiilor, este mai bine să alegeți un dispozitiv cu 6 sau mai multe culori;
  • performanță. Indicatorul de performanță vă permite să estimați câte foi puteți imprima pe zi și pe parcursul întregii luni. Acest indicator poate varia de la 1000-1500 la 10000 foi;
  • format de imprimare. Imprimante moderne cu CISS> din noua generație de producători EPSON vă permit să imprimați imagini de înaltă calitate în format A4, A3 și alte formate. Dacă sunteți în căutarea unei opțiuni bugetare, atunci alegeți un model cu format A4;
  • dimensiunea containerelor pentru vopsea. Alegeți un dispozitiv cu o capacitate de 100 ml, așa că veți avea mai puțin de turnat vopsea.

vopseleRețineți că, în cazul în care duzele se usucă după o utilizare îndelungată, imprimanta nu reușește. Puteți evita acest lucru dacă imprimați mai multe coli de hârtie cel puțin o dată pe săptămână. Puteți configura automat această funcție pe computer, astfel încât dispozitivul să funcționeze independent.

Evaluarea celor mai bune imprimante cu CISS

Epson L 805

Epson l805

  • Tip imprimantă - jet de cerneală piezoelectric, imprimantă color
  • Numărul de culori - 6
  • Numărul de cartușe - 6
  • Format maxim - A4
  • Rezoluție maximă pentru imprimare color - 5760 × 1440 dpi
  • Dimensiunea maximă de imprimare este de 210 × 297 mm
  • Volumul de cădere minim -1,5 pl
  • Tipărire fără margini - Disponibil
  • Viteza de imprimare - 37 ppm (b / w A4), 38 ppm (culoare A4)
  • Feed de hârtie - 120 de coli. (Standard)
  • Produs de hârtie - 50 de coli. (Standard)
  • Densitatea hârtiei admisă - 64-300 g / m2
  • Sistem de alimentare continuă cu cerneală - disponibil
  • Interfețe - Wi-Fi, USB 2.0, 802.11n
  • Caracteristici suplimentare - imprimarea pe carduri, transparențe, etichete, hârtie foto, CD / DVD, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Compatibilitate cu sistem de operare - Windows, Mac OS.
  • Dimensiunile carcasei (LxHxD) –525x257x554 mm
  • Greutate - 6 kg
Este util să:  Alegerea celui mai bun MFP cu jet de cerneală
goodies
  • Calitate excelentă de imprimare pe hârtie foto.
  • Viteză mare.
  • Design elegant.
  • Există o conexiune fără fir.
  • CISS încorporat, livrare de cerneală inclusă.
contra
  • Uneori, dungi, este necesară curățarea constantă.
  • Prin wi-fi se imprimă mult mai lent decât printr-o conexiune prin cablu.
  • Sigilarea capului de imprimare după tipărirea a aproximativ 700 de coli.
  • Pot fi probleme la instalarea de drivere.

Modelul de imprimantă din seria Epson Printing Factory este axat pe întreprinderi mici și aplicații casnice. Acest dispozitiv imprimă fotografii vii excelente, fișiere pe hârtie A4, vă permite să imprimați documente cu definiție înaltă, să aranjați cărți poștale și plicuri. Imprimanta are performanțe ridicate. Datorită CISS, puteți reumple singuri cerneala, economisind serviciile meșterilor.

Ca toate dispozitivele de imprimare complexe, Epson L 805 prezintă unele dezavantaje care trebuie luate în considerare atunci când alegeți.

HP Deskjet GT 5810

HP Deskjet GT 5810

  • Tipul dispozitivului - jet de cerneală piezoelectric, culoare
  • Tehnologie de imprimare - jet de cerneală termică, culoare.
  • Tip Scanner - Platou
  • Format maxim - A4
  • Numărul de culori - 4
  • Numărul de cartușe - 4
  • Rezoluția maximă pentru imprimarea color este de 4800 × 1200 dpi
  • Rezoluția maximă de imprimare alb-negru - 1200 × 1200 dpi
  • Rezoluția scanerului - 1200 × 1200 dpi
  • Dimensiunea maximă a scanerului este de 216 × 297 mm.
  • Dimensiunea maximă de imprimare - 215 × 355 mm
  • Tipărire fără margini - Disponibil
  • Perioada de ieșire a primei coli –13 s (b / w), 17 s (culoare)
  • Viteza de imprimare - 20 ppm (b / w A4), 16 ppm (culoare A4)
  • Feed de hârtie - 60 de coli. (standard), 60 de coli. (Maxim)
  • Produs de hârtie - 25 de coli. (standard), 25 de coli. (Maxim)
  • Densitatea hârtiei admisă - 60-300 g / m2
  • Sistem de alimentare continuă cu cerneală - disponibil
  • Randament cartuș color / toner - 8.000 de pagini
  • Resurse cartuș b / w / toner - 5000 de pagini
  • Interfețe - USB 2.0
  • Caracteristici suplimentare - imprimarea pe carduri, hârtie foto, hârtie lucioasă, hârtie mată
  • Compatibilitate cu sistem de operare - Windows, Mac OS.
  • Dimensiunile carcasei (LxHxD) - 537x187x289 mm
  • Greutate - 4,6 kg
goodies
  • Trei în unu.
  • Tipărire clară, vie.
  • Capetele nu se usucă mult timp.
  • Nu se dezbrăcă și nu se murdărește.
  • Management convenabil.
  • Puteți conecta CISS-ul.
contra
  • Fără wifi.
  • Depunerea hârtiei din spate, nu veți apăsa carcasa pe perete.
  • Alimentarea cu combustibil este dificil de realizat pe cont propriu, trebuie să îl transportați la serviciu sau să apelați stăpânul acasă.

Modelul compact al dispozitivului MFP poate fi utilizat la birou și acasă. Imprimanta imprimă rapid, liniștit, fără roșu. Pe lângă documente, poate imprima fotografii clare și colorate. Un panou de control electronic cu un afișaj va fi rapid stăpânit chiar și de cineva care întâlnește pentru prima dată un astfel de dispozitiv. Un sistem special împiedică uscarea cernelii pe capete mult timp. Prin atașarea CISS, puteți reumple cartușele singuri.

Epson m100

Epson m100

  • Tip dispozitiv - Imprimantă cu jet de cerneală piezoelectrică alb-negru
  • Numărul de culori - 1
  • Numărul de cartușe –1
  • Rezoluția maximă de imprimare alb-negru - 1440 × 720 dpi
  • Dimensiunea maximă de imprimare - 216 × 297 mm
  • Tipărire fără margini - Disponibil
  • Perioada de ieșire a primei foi - 12 s (b / w)
  • Viteza de imprimare - 34 ppm (b / w A4)
  • Feed de hârtie - 100 de coli. (standard), 100 de coli. (Maxim)
  • Produs de hârtie - 50 de coli. (standard), 50 de coli. (Maxim)
  • Densitatea hârtiei admisă - 60-95 g / m2
  • Format maxim - A4
  • Sistem de alimentare continuă cu cerneală - disponibil
  • Resurse cartuș b / w / toner - 6000 de pagini
  • Interfețe - Ethernet (RJ-45), USB 2.0
  • Caracteristici suplimentare - imprimarea pe carduri, etichete, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Compatibilitate cu sistem de operare - Windows, Mac OS.
  • Dimensiuni carcasă (LxHxD) - 435x148x267 mm
  • Greutate - 3,4 kg
goodies
  • Tipărire rapidă.
  • Vă puteți conecta la mai multe calculatoare simultan.
  • Poate lucra pe cerneală de la o altă companie.
  • Cerneala nu se murdărește, imprimarea este clară.
  • Economică.
contra
  • Cu timpul de oprire prelungit, capetele se usucă.
  • Dacă imprimați mult, poate începe să difuzeze.

O imprimantă monocromă mică, proiectată cu cea mai recentă tehnologie orientată spre eficiență și productivitate, este potrivită pentru birouri și pentru uz casnic. Este suficient de inteligent, deci poate fi conectat în siguranță la mai mulți utilizatori simultan. Costul tipăririi este foarte profitabil. La fel ca în cazul tuturor imprimantelor cu jet de cerneală, nu este recomandat un timp de oprire lung pentru Epson M100. În caz contrar, este una dintre cele mai bune imprimante alb-negru până în prezent.

Canon PIXMA G2400

Canon PIXMA G2400

  • Tip dispozitiv - Imprimantă / Scaner / Copiator
  • Tehnologie de imprimare - jet de cerneală termic
  • Tip Scanner - Platou
  • Numărul de culori - 4
  • Numărul de cartușe –4
  • Rezoluția scanerului - 600 × 1200 dpi
  • Dimensiunea maximă a scanării - 216 × 297 mm
  • Dimensiunea maximă a imprimării color - 4800 × 1200 dpi
  • Rezoluția maximă de imprimare alb-negru - 4800 × 1200 dpi
  • Dimensiunea maximă de imprimare - 216 × 297 mm
  • Rezoluția maximă a copiatorului (b / w) - 600 × 600 dpi
  • Rezoluția maximă a copiatorului (culoare.) - 600 × 600 dpi
  • Numărul maxim de exemplare pe ciclu - 21
  • Tipărire fără margini - Disponibil
  • Viteza de imprimare - 80 ipm (b / w A4), 5 ipm (culoare A4)
  • Feed de hârtie - 100 de coli. (Standard)
  • Densitatea hârtiei admisă - 64-275 g / m2
  • Format maxim - A4
  • Sistem de alimentare continuă cu cerneală - disponibil
  • Resurse cartuș b / w / toner - 6000 de pagini
  • Randament cartuș color / toner - 7000 de pagini
  • Interfețe - USB 2.0
  • Caracteristici suplimentare - imprimarea pe carduri, hârtie foto, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Compatibilitate cu sistem de operare - Windows, Mac OS.
  • Dimensiunile carcasei (LxHxD) - 445x163x330 mm
  • Greutate - 5,8 kg
goodies
  • All-in-one într-un pachet compact.
  • Set ieftin de cartușe originale.
  • Fotografii de înaltă calitate.
  • Tava mare de hârtie.
  • Se poate imprima pe carton.
contra
  • Zgomotos.
  • Încălzit mult timp.
  • Nu este foarte economic consumul de cerneală.

Canon PIXMA G2400 MFP este un design elegant și negru.
Dispozitivul va fi o alegere bună pentru tipărirea documentelor și fotografiilor acasă, la birou sau în organizații mici. Imprimanta menține calitatea de imprimare chiar și în cazul sarcinilor mari. Capetele speciale de tehnologie FINE împiedică aerul să intre în sistemul de alimentare cu cerneală.Software integrat My Image Garden vă permite să organizați, sortați și editați fotografii pentru a găsi rapid fișierele de care aveți nevoie și să le rulați în tipar.

Epson m105

Epsonm 105

  • Tip dispozitiv - Imprimantă cu jet de cerneală piezoelectrică alb-negru
  • Numărul de culori - 1
  • Numărul de cartușe –1
  • Rezoluția maximă de imprimare alb-negru - 1440 × 720 dpi
  • Dimensiunea maximă de imprimare - 216 × 297 mm
  • Tipărire fără margini - Disponibil
  • Ora de ieșire pentru prima foaie - 18c (b / w)
  • Viteza de imprimare - 34 ppm (b / w A4)
  • Feed de hârtie - 100 de coli. (standard), 100 de coli. (Maxim)
  • Hârtie - 30 de coli. (standard), 30 de coli. (Maxim)
  • Densitatea hârtiei admisă - 60-95 g / m2
  • Format maxim - A4
  • Sistem de alimentare continuă cu cerneală - disponibil
  • Resurse cartuș b / w / toner - 6000 de pagini
  • Interfețe - Wi-Fi, USB 2.0
  • Caracteristici suplimentare - imprimarea pe carduri, transparențe, etichete, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Compatibilitate cu sistem de operare - Windows, Mac OS.
  • Dimensiuni carcasă (LxHxD) - 435x148x267 mm
  • Greutate - 3,4 kg
Este util să:  Imprimante 3D și capacitățile lor
goodies
  • Zgomot rapid, scăzut.
  • Cerneala este consumată economic.
  • Locație de alimentare convenabilă și port USB.
  • Există o conexiune fără fir.
  • Corp compact.
  • CISS încorporat.
contra
  • Deseori trebuie să curățați capul dacă imprimanta este inactivă.
  • Instrucțiunea este numai în format electronic.
  • De fapt, resursa este mai mică decât cea declarată.

Evaluarea noastră este completată de un alt model monocrom din linia Epson Printing Factory, conceput pentru încărcături mari, în ciuda dimensiunilor mici. Modelul va fi util acolo unde este necesară imprimarea constantă a documentelor. Imprimanta productivă rapidă, cu zgomot redus, Epson M105 este complet în concordanță cu calitățile declarate.