Jest mało prawdopodobne, aby jeden z użytkowników wiedział, że konstrukcja dobrze znanych słuchawek dousznych została zapożyczona z centrum medycznego z powodu problemów ze słuchem, ale to prawda - przodkowie to aparaty słuchowe i słuchawki monitorowe, z których korzystają profesjonalni muzycy od wielu lat. Najlepsze słuchawki próżniowe to tylko ulepszone i mniejsze kopie aparatu słuchowego mojej babci.
Wielu melomanów, którzy nie wyobrażają sobie swojego aktywnego życia bez obecności w uszach miniaturowych słuchawek, wciąż ma wątpliwości co do prawidłowej nazwy tych produktów. Aby wypełnić te luki, zalecamy uważne przeczytanie tego artykułu.

Spis treści
Słuchawki douszne
Gdy tylko ludzie nie zadzwonią do tych urządzeń za pomocą silikonowych dysz: zatyczek, zatyczek, ale można je nazwać drutem próżniowym, ponieważ mimo to wytwarzają za pomocą dysz pewną wydzielaną atmosferę w przewodzie słuchowym, dzięki czemu są mocno trzymane małżowina uszna.
Inną odmianą są wkładane tabletki, które są wkładane do małżowiny usznej i są trzymane tylko przez nauszniki z pianki gumowej; u niektórych osób takie urządzenia stale wypadają, ponieważ indywidualne cechy małżowiny usznej nie pozwalają im pozostać we wskazanym miejscu przez długi czas. Te niedrogie urządzenia nie są bardzo drogie, często są w pakiecie z urządzeniami mobilnymi i nie różnią się wysokimi parametrami technicznymi pod względem jakości.
Najlepsze zatyczki do uszu od znanych producentów są używane nie tylko do telefonu lub bardziej zaawansowanego modelu smartfona, ale także do słuchania muzyki, pracy na laptopie lub do gier.
Urządzenia wewnątrzkanałowe
Nazwa pochodzi od angielskiego dousznego kanału słuchowego, w skrócie IEMs - są one wizualnie podobne do słuchawek dousznych, ale oto różnica między nimi: strukturalnie mają dłuższy nos, który wchodzi głęboko w kanał słuchowy i przyczynia się do lepszej transmisji dźwięku. Nauszniki służą do izolowania od hałasu zewnętrznego i tworzenia obszaru dźwiękowego lub kamery, która poprawia dźwięk.
Niektóre modele mogą być specjalnie tworzone zgodnie z obsadą kanału słuchowego właściciela - takie produkty charakteryzują się maksymalną jakością dźwięku i mają specjalny komfort słuchania. Opcje wewnątrzkanałowe są często używane jako bezprzewodowe, ze specjalną obudową z mikrofonem umieszczonym na szyi i wbudowaną baterią o dużej pojemności, która gwarantuje do 20 godzin pracy baterii.
Takie produkty są dość drogie, ale mocne i trwałe, ponieważ są wykonane z materiałów wysokiej jakości.
Co jest lepsze - wewnątrz kanału lub konwencjonalne
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ konsumenci odbierają dźwięk tych samych produktów na różne sposoby: niektórzy słyszą wysokie i niskie dźwięki, podczas gdy inni mają tylko dzwonienie w uszach i brak basu. Można powiedzieć jedno: różnią się tym, że te pierwsze mają znacznie wyższą szczelność i koncentrację dźwięku. Miękkie, wysokiej jakości nauszniki izolują hałas zewnętrzny, co znacznie poprawia odbiór przekazywanych dźwięków.
Produkty wewnątrzkanałowe wyróżniają się również dużym, w porównaniu z wkładkami dousznymi, asortymentem dysz: jeśli urządzenie ma charakterystyczną wydłużoną dyszę-dyszę, to jest to bardziej zaawansowana wersja miniaturowych słuchawek. Z technicznego punktu widzenia transmitują więcej wysokich częstotliwości, ale niskie są dość słabe.
Słuchawki nauszne pod względem ich właściwości mogą być znacznie lepsze i lepsze lub mieć osobne parametry, które są prawie identyczne z produktami wewnątrzkanałowymi - wszystko zależy od producenta i kosztu modelu, dość trudno jest je porównać.
Zalety i wady
Pozytywne cechy wkładek dousznych to ich własna moc transmisji dźwięku, co osiąga się dzięki temu, że dźwięk przechodzi bezpośrednio do kanału słuchowego. Według struktury eksperci dzielą je na dwa główne typy:
- Dynamiczny - oferują dość duży zakres, ale dźwięczne wysokie i buczące niskie częstotliwości. Ta opcja jest wybrana do słuchania kompozycji muzycznych.
- Wersja ze szkieletem daje bardziej szczegółowy i wyraźny dźwięk, ale zakres częstotliwości jest znacznie mniejszy niż pierwsza wersja. Są używane przez profesjonalistów i specjalistów w pracy z dźwiękiem.
Plusy obejmują następujące właściwości:
- kompaktowość, pozwalająca nosić je w kieszeni;
- łatwość użycia - dobre słuchawki nie są od razu zauważalne, nie mają opaski, która psuje włosy, nakrycie głowy nie przeszkadza w ich użyciu;
- jakość dźwięku nie jest gorsza od innych słuchawek;
- niskie ceny.
Wady:
- słaba izolacja akustyczna - dość głośne dźwięki są nadal słyszalne;
- ten sam rozmiar dla wszystkich.
Aby zapobiec wypadaniu ich z uszu z powodu cech anatomicznych, producenci obejmują kilka zapasowych nauszników o różnych średnicach w zestawie, nawet modele budżetowe mogą się tym pochwalić.
Kluczowe cechy
Przed wyborem słuchawek użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:
- Złącze - Przewodowe używa głównie mini jack 3,5 mm.
- Charakterystyka częstotliwości - w przypadku modeli o średnim koszcie wskaźnik ten mieści się w zakresie 18 Hz - 20 tysięcy Hz, doskonałe, profesjonalne urządzenia mają rozpiętość od 5 Hz do 60 tysięcy Hz.
- Czułość - ten wskaźnik odpowiada za głośność dźwięku.
- Maksymalna dopuszczalna moc ma znaczący wpływ na głośność odtwarzania i jego jakość.
- Poziom zniekształceń lub współczynnik harmoniczny - wyrażony w procentach.
- Impedancja lub rezystancja, jego średnia wartość wynosi 30 omów.
Aby kupić normalne produkty, na przykład do słuchania muzyki, musisz najpierw określić, gdzie i jak zamierzasz to zrobić, za jaką cenę oczekujesz, jaka jakość jest bardziej odpowiednia dla Ciebie.
Nie zapomnij dokładnie sprawdzić drutów i elementów złącznych - pamiętaj, że tanie modele często psują się z powodu niskiej wytrzymałości materiałów.

Jak wybrać
Obecnie proponowana gama produktów jest tak szeroka, że użytkownicy mają pytanie: jak dokonać właściwego wyboru, ponieważ dość trudno jest znaleźć wiele modeli różnych producentów. Aby wybrać najlepszą opcję, musisz mieć ogólne pojęcie o różnych kryteriach wyboru słuchawek.
Rodzaj nauszników
Materiał tych dodatkowych urządzeń ma inną gęstość i wpływa na komfort użytkowania głównych produktów; są one dostarczane w komplecie z różnymi średnicami i kształtami. Wykonane z pianki, silikonu lub miękkiego plastiku:
- pierwsza opcja jest uważana za najwygodniejszą, ponieważ szybko dostosowuje się do indywidualnych wymiarów kanału słuchowego użytkownika, ale szybko zawodzą, niemożliwe jest oczyszczenie ich z woskowiny usznej, wymagana jest tylko wymiana;
- silikon jest wygodny, elastyczny, doskonale oczyszczony i może być używany przez dłuższy czas;
- Dysze z miękkiego plastiku są mniej wygodne w konstrukcji, ponieważ są sztywniejsze, ale bardziej trwałe.
Dla niektórych użytkowników struktura kanału słuchowego jest taka, że trzeci rodzaj podszewki nie trzyma się w nim dobrze.
Kabel
Kabel połączeniowy słuchawek powinien mieć wystarczającą długość dla wygodnego użytkowania, być mocny i jednocześnie elastyczny. Producenci zwykle używają okrągłego okablowania lub płaskiej wersji, co jest uważane za wygodniejsze, ponieważ jest mniej zdezorientowane, łatwo zwija się i mniej ślizga się na ubraniach.
Jakość wykonania
Kupując, nie wahaj się przeprowadzić dokładnej kontroli, szczególnie zwróć uwagę na jakość materiałów obudowy, jeśli jest to plastik, to bez zadziorów. W droższych modelach stosowane są materiały kompozytowe lub metal, montaż musi być trwały, a tworzywo sztuczne klejone bez pęknięć.
Zniekształcenia
Mówiliśmy już o cechach technicznych, dlatego pomijamy je, zwracamy uwagę konsumentów tylko na poziom możliwych zniekształceń, które rosną proporcjonalnie do masy samego głośnika. Małe produkty są mniej wrażliwe na wszelkiego rodzaju zniekształcenia - ciężar wewnętrzny urządzeń wewnętrznych jest dość mały, więc jakość dźwięku będzie dobra.
Przed wybraniem modelu należy przeczytać jego recenzję w Internecie lub zapoznać się z testowaniem wszystkich głównych parametrów, z reguły taki test można łatwo znaleźć na prawie każdym modelu na specjalnych stronach.
Ocena przewodowych i bezprzewodowych zatyczek do uszu
Przedstawiamy państwu 15 najlepszych modeli z kategorii zatyczek do uszu w trzech kategoriach kosztów w rublach.
Do 1000
Panasonic RP-HJE125

- Czułość: 97 dB / mW.
- Impedancja: 16 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 10 Hz - 20 kHz.
- Waga: 4g
- Maksymalna moc: 200 mW.
- Średnica membrany: 10 mm.
- Długość kabla: 1,1 m
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka, zamknięta.
- jakość dźwięku
- wytrzymały i wygodny drut
- całkiem wygodne siedzenie na ich miejscu
- rozsądna cena
- nie wykryto
JBL C100SI

- Czułość: 103 dB / mW.
- Rezystancja: 16 omów.
- Odtwarzane częstotliwości: 20-20000 Hz.
- Waga: 20g
- Średnica membrany: 9 mm.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: z mikrofonem, zamknięty.
- czysty dźwięk
- mikrofon na przewodzie
- przycisk odbierania telefonu
- wysokiej jakości nauszniki
- niski mikrofon
Sony MDR-EX15LP

- Czułość: 100 dB / mW.
- Impedancja: 16 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 8 Hz - 22 kHz.
- Waga: 3g
- Maksymalna moc: 100 mW.
- Średnica membrany: 9 mm.
- Długość kabla: 1,2 m
- Rodzaj konstrukcji: wkładki dynamiczne.
- klasyczny design
- płaskie pasmo przenoszenia
- jakość wykonania
- szczegóły dźwiękowe
- kopiowanie drutu na zimno
Awei A920BL

- Czułość: 110 dB / mW.
- Wsparcie: Bluetooth 4.0.
- Żywotność baterii: 8 godzin
- Waga: 26g
- 10 jardów
- Czas oczekiwania 200 godzin.
- Czas ładowania baterii: 2 godziny
- Rodzaj konstrukcji: bezprzewodowy z mikrofonem na przewodzie między głośnikami.
- dobra jakość dźwięku
- magnesy na słuchawki
- większa autonomia
- w przypadku utraty połączenia z telefonem wyłącza się po minucie
- konieczne jest wybranie nauszników do szczelnego zamocowania w małżowinie usznej
Philips SHE3900

- Czułość: 107 dB / mW.
- Rezystancja: 16 omów.
- Odtwarzane częstotliwości: 10 Hz - 22 kHz.
- Waga: 10g
- Maksymalna moc: 20 mW.
- Średnica membrany: 8,6 mm.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka, wtyczki.
- jakość wykonania
- wygodne noszenie
- stosunek jakości do ceny
- wytrzymałość drutu
- nie znaleziono za 2 lata
Do 2000 r
Sony MDR-XB50AP

- Czułość: 106 dB / mW.
- Impedancja: 40 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 4-24000 Hz.
- Waga: 8g
- Maksymalna moc: 100 mW.
- Średnica membrany: 12 mm.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: z mikrofonem.
- szczegółowy układ dźwięków
- oryginalny design
- jakość materiałów
- mocny, nieplątany drut
- żadnych skarg
Sennheiser CX 200 Street II

- Czułość: 110 dB / mW.
- Rezystancja: 16 omów.
- Zakres częstotliwości: 20 Hz - 20 kHz.
- Waga: 5g
- THD: mniej niż 0,2%.
- Długość przewodu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka, zamknięta.
- minimalistyczny design
- jakość dźwięku
- niezawodność materiałowa
- wysoka izolacja akustyczna
- drut niezamarzający
- luźne nauszniki
Wielu użytkowników źle wymawia nazwę niemieckiej firmy - jest ona czytana w języku rosyjskim jako Zenheiser.
JBL T110BT

- Czułość: 96 dB / mW.
- Impedancja: 16 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 20 Hz - 20 kHz.
- Waga: 16,2 g.
- Pojemność baterii: 120 mAh.
- Średnica membrany: 8,6 mm.
- Autonomiczna praca: 6 godzin
- Rodzaj konstrukcji: douszna z mikrofonem.
- czysty dźwięk
- większa autonomia
- bezpiecznie usiądź w małżowinie usznej
- stabilne połączenie telefoniczne
- wysoki margines głośności
- przez 2 lata użytkowania nie
Philips SHE3855

- Czułość: 107 dB / mW.
- Rezystancja: 28 omów.
- Odtwarzane częstotliwości: 10–22000 Hz.
- Waga: 5g
- Maksymalna moc: 20 mW.
- Średnica membrany: 8,6 mm.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka (knebel) z mikrofonem, zamknięta.
- atrakcyjny design
- wbudowany mikrofon
- doskonała izolacja akustyczna
- niezawodność materiałowa
- Wtyczka w kształcie litery L.
- dyskomfort przy długim użytkowaniu
Xiaomi Basic (RM 25)

- Czułość: 93 dB / mW.
- Impedancja: 16 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 20 Hz - 20 kHz.
- Waga: 21 g.
- Przewód: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka z mikrofonem.
- ładny design
- znana marka
- ściśle przylegają
- wygodny w użyciu
- wysoka jakość dźwięku
- nie znaleziono
Do 3000
Sony MDR-EX450

- Czułość: 106 dB / mW.
- Rezystancja: 40 omów.
- Zakres częstotliwości: 5-25000 Hz.
- Waga: 6 g.
- Optymalna moc: 100 mW.
- Membrana o średnicy: 12 mm.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wkładki.
- doskonałe niskie i miękkie wysokie
- wysoka czułość pozwala na korzystanie z urządzeń mobilnych
- wiele opcji nauszników
- Złącze w kształcie litery G.
- nie znaleziono
Tryb Marshalla

- Czułość: 99 dB / mW.
- Impedancja: 39 Ω.
- Odtwarzana częstotliwość: 20-20000 Hz.
- Waga: 9 g.
- Rozmiar membrany: 9 mm.
- Długość przewodu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: zamknięte wkładki.
- świetny dźwięk
- mikrofon w optymalnym miejscu
- drut jest miękki, nie pomieszany
- jest panel kontrolny z metalowym klipsem do bielizny
- dobra izolacja akustyczna
- nie znaleziono
Sennheiser CX 2.00G

- Czułość: 119 dB / mW.
- Rezystancja: 28 omów.
- Odtwarzane częstotliwości: 17 Hz - 20 kHz.
- Waga: 15g
- Współczynnik harmoniczny mniejszy niż 0,5%.
- Długość drutu: 1,2 m.
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka z mikrofonem.
- zwięzły projekt
- wygodny mikrofon
- pilot z trzema przyciskami
- doskonała izolacja akustyczna
- dobry dźwięk z potężnym basem
- nie znaleziono
Philips SHB5850

- Czułość: 107 dB / mW.
- Impedancja: 16 Ω.
- Odtwarzane częstotliwości: 10 Hz - 21 kHz.
- Waga: 12 g.
- Maksymalna moc: 20 mW.
- Średnica membrany: 8,6 mm.
- 10 jardów
- Typ konstrukcji: Słuchawki Bluetooth z mikrofonem.
- płuca
- idealnie pasują do uszu
- jakość dźwięku
- pilot działa świetnie
- potężna bateria
- układ baterii nie przemyślany
Meizu EP51

- Czułość: 88 dB / mW.
- Rezystancja: 16 omów.
- Żywotność baterii: 6 godzin
- Waga: 15,3 g.
- Maksymalna moc: 10 mW.
- Średnica membrany: 8,6 mm.
- 10 jardów
- Rodzaj konstrukcji: wtyczka do sportu.
- dobry dźwięk
- dobrze przylegają i nie wylatują
- wybieranie głosowe
- Obsługa iPhone'a
- duża autonomia
- ochrona wody
- nie znaleziono
Wnioski
Różnorodność doskonałych słuchawek dousznych z mikrofonem i bez niego może zadowolić nawet najbardziej wybrednego kupującego. Istnieją zmiany w budżecie, które nie są znacznie gorsze pod względem jakości materiałów, ale ktokolwiek chce najwyższej jakości dźwięku, jest przygotowany na inwestycje finansowe.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
|
| Tytuł | Panasonic RP-HJE125 | JBL C100SI | Sony MDR-EX15LP | Awei A920B | Philips SHE3900 | Sony MDR-XB50AP | Sennheiser CX 200 Street II | JBL T110BT | Philips SHE3855 | Xiaomi Basic (RM 25) | Sony MDR-EX450 | Tryb Marshalla | Sennheiser CX 2.00G | Philips SHB5850 | Meizu EP51 |
| Typ urządzenia | słuchawki | słuchawki z mikrofonem | słuchawki | Słuchawki Bluetooth z mikrofonem | słuchawki | słuchawki z mikrofonem | słuchawki | Słuchawki Bluetooth z mikrofonem | słuchawki z mikrofonem | słuchawki z mikrofonem | słuchawki | słuchawki z mikrofonem | słuchawki z mikrofonem | Słuchawki Bluetooth z mikrofonem | Słuchawki Bluetooth z mikrofonem |
| Zakres odpowiedzi częstotliwościowej | 10 - 24000 Hz | 20-20 000 Hz | 8 - 22000 Hz | 10 - 22000 Hz | 4 - 24000 Hz | 20-20 000 Hz | 20-20 000 Hz | 10 - 22000 Hz | 20-20 000 Hz | 5 - 25000 Hz | 20-20 000 Hz | 17-20 000 Hz | 10 - 21000 Hz | 20-20 000 Hz | |
| Wrażliwość | 97 dB / mW | 103 dB / mW | 100 dB / mW | 107 dB | 106 dB / mW | 110 dB / V | 96 dB / mW | 107 dB | 93 dB | 106 dB / mW | 99 db | 119 dB | 107 dB | 88 db | |
| Impedancja | 16 omów | 16 omów | 16 omów | 16 omów | 40 omów | 16 omów | 16 omów | 28 omów | 16 omów | 40 omów | 39 omów | 28 omów | 16 omów | 16 omów | |
| Waga | 4 g | 3 g | 8 g | 5 g | 16,2 g | 6 g | 15 g | 12 g | 15,3 g | ||||||
| Cena | od 360 rub. | od 490 rub. | od 490 rub. | od 850 rub. | od 790 rub. | od 1450 rub. | od 1800 rub | od 1340 rub. | od 660 rub. | od 400 rub. | od 1570 rub. | od 2600 rub. | od 1850 rub. | od 2490 rub. | od 1790 rub. |




















