W świecie sprzętu komputerowego szybko rozwijają się nowe technologie, które nie tylko przyczyniają się do pojawienia się zasadniczo nowych urządzeń na rynku, ale także znacznie obniżają kategorię cenową modeli produkowanych od dawna.
Obfitość różnych urządzeń drukujących na rynku jest myląca dla prawie każdego klienta, a tylko wyrafinowany ekspert może odpowiedzieć na pytanie: jaka jest najtańsza drukarka?

Spis treści
Najtańsze nie oznacza najgorsze
Czy istnieje potrzeba zakupu urządzenia drukującego do użytku domowego? A jak inaczej, ponieważ mając takiego asystenta w domu, pozbywasz się druków, które są tak czasochłonne.
Pomysł jest słuszny, ponieważ dziś możesz kupić niedrogi model, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby, wydając kwotę 100-150 dolarów.
Co więcej, kupując opcję budżetu, nie powinieneś myśleć, że wybrane urządzenie nie będzie dobrej jakości. Przeciwnie, prosta drukarka mająca na celu rozwiązanie wąskiego zakresu zadań będzie najbardziej niezawodnym asystentem, który nie zawiedzie w najbardziej nieodpowiednim momencie.
Do tej pory najbardziej niedrogimi i popularnymi modelami są drukarki atramentowe i laserowe, urządzenia wielofunkcyjne (MFP).
Drukarki atramentowe
Niski koszt tej klasy urządzeń w porównaniu z urządzeniami laserowymi zapewnia prostota konstrukcji i zastosowana technologia atramentowa.
Dzisiaj cena najtańszej drukarki atramentowej wynosi od 2500-3000 p.
Paradoks polega na tym, że koszt oryginalnych wkładów jest tak wysoki, że jest prawie równy kosztowi samej drukarki, aw niektórych przypadkach nawet go przekracza. Poza tym jeden kałamarz wystarczy do wydrukowania tylko 100-200 arkuszy.
NISP ratuje sytuację - system ciągłego dostarczania atramentu, który jest znacznie tańszy niż oryginalne i pozwala obniżyć koszty drukowania.
Porównaj zalety i wady drukarek atramentowych.
Zalety
- Obecność drukowania w kolorze.
- Niski koszt sprzętu.
- Możliwość drukowania wysokiej jakości kolorowych obrazów i fotografii na specjalnym papierze.
Wady
- Bardzo drogie zapasy.
- Przy rzadkim użyciu atrament wysycha.
- Szybkość drukowania jest niska: 4-7 str / min.
- Niestabilność wydruków na wilgoć i światło.
- Hałas podczas pracy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze
Patrząc na model w sklepie internetowym, dokładnie przestudiuj cechy funkcjonalne i operacyjne:
- rozdzielczość drukowania czarno-białego;
- rozdzielczość druku w kolorze;
- prędkość drukowania;
- jakie interfejsy są dostępne;
- koszt zbiorników z atramentem;
- drukowanie bez obramowania jest ważną częścią drukowania zdjęć;
- obecność VLSI lub możliwość podłączenia;
- zasoby kałamarzów.
Drukarki laserowe
Same urządzenia są droższe niż atramentowe, ale w działaniu - znacznie tańsze. Oryginalny wkład do czarno-białej drukarki jest przeznaczony do drukowania od 1000 do 2500 arkuszy, w zależności od modelu.
Jeśli potrzebujesz tylko drukowania monochromatycznego, laser wykona zadanie drukarki do użytku domowego.
Pomimo faktu, że nowy wkład kosztuje około 1500-3 000 rubli, koszt wydrukowanego arkusza jest znacznie niższy niż w przypadku drukarki atramentowej.

Kasety wielu marek, ale nie wszystkie, można napełnić tonerem. To bardzo opłacalny sposób. Zwykle wytrzymują co najmniej 3-4 tankowania. Jeśli jednak zużyje się zespół bębna lub ostrze czyszczące, można je wymienić, co wydłuża żywotność. W ten sposób koszt druku spadnie jeszcze bardziej.
Którą drukarkę firmową wolę? Hewlett Packard (HP), Canon, Epson to wiodący producenci, którzy udowodnili, że są urządzeniami wysoce niezawodnymi.
Kartridże tych producentów można wielokrotnie napełniać i naprawiać.
Zalety drukarek laserowych
- Działają z reguły z mniejszym hałasem i wibracjami niż w przypadku drukarek atramentowych.
- Znak jakości, który nie boi się wilgoci ani światła.
- Niski koszt wydrukowanego arkusza jest znacznie niższy niż koszt druku atramentowego.
Wady monochromatycznych drukarek laserowych
- Brak możliwości drukowania kolorowych obrazów i fotografii.
- Koszt drukarki jest droższy niż w przypadku drukarki atramentowej.
- Wysoki koszt materiałów eksploatacyjnych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze
- Rozdzielczość drukowania
- Prędkość
- Koszt naboju.
- Możliwość ponownego napełnienia kasety i jej przywrócenia.
- Zasób drukowania.

Określamy potrzeby
Po zapoznaniu się z głównymi cechami niedrogich modeli możesz teraz rozważyć konkretne przykłady: jak wybrać urządzenie w oparciu o określone wymagania sprzętowe. Rozważ konkretne sytuacje.
Drukarka monochromatyczna
Musisz więc wydrukować wiele informacji tekstowych, około 300-500 arkuszy miesięcznie? W takim przypadku modele HP1010, HP1020, HP1030 pasowałyby idealnie, ale niestety zostały wycofane. Ale jeśli stanie się możliwe kupienie jednego z tych używanych urządzeń, możesz zdecydować się na ten krok, ponieważ w cenie będą one znacznie tańsze, a niezawodność tych modeli jest bardzo wysoka. Nabój dla nich kosztuje 2826 rubli., Tankowanie 750 rubli., Zasoby kasety - 2000 p.
Aby obliczyć koszt, należy wziąć pod uwagę, że wkład zostanie ponownie użyty, należy wziąć pod uwagę minimum - 3 wkłady. W rzeczywistości mogą być 4 i 5, a biorąc pod uwagę dokonywane naprawy, żywotność potrwa jeszcze dłużej.
Koszt 1 wydruku:
S = 2826 rub. + (Tankowanie 750 rub.) * 3 / (zasoby kasety 2000 pp.) * 3 = 0,85 rub.

Rozważ model HP1102S, który jest nowoczesnym analogiem wycofanych modeli.
Koszt drukarki to 6990 rubli.
Rozdzielczość drukowania - 1200 dpi.
Szybkość drukowania - 18 str./min
Obciążenie drukarki wynosi 5000 str./min.
Koszt wkładu wynosi 5990 rubli.
Zasób wydruku - 1600 stron
Oblicz koszt wydruku:
S = 6990 rubli. + (Tankowanie 900 rubli). * 3 / (zasoby kasety 1600 stron) * 3 = 1,81 rubla.

Jeśli podoba Ci się inny model drukarki, musisz obliczyć koszt przy użyciu powyższego algorytmu.
Modele Canon 6020, 6030 są również atrakcyjne pod względem kosztów i wydajności.
Drukarka dla ucznia
Rozważ następujący przykład: musisz wybrać urządzenie drukujące dla ucznia lub ucznia, który spełnia wymagania:
- druk streszczeń;
- kolorowe ilustracje i fotografie;
- ładuj miesięcznie - nie więcej niż 200-300 stron.
Kolorowa drukarka laserowa jest droga, a materiały eksploatacyjne są również drogie.
W tym przypadku wybieramy niedrogi model kolorowego urządzenia atramentowego: HP DeskJet Ink Advantage 1115.
Jego cechy:
- rozdzielczość czarno-biały druk: 1200 dpi;
- rozdzielczość drukowania w kolorze: 1200 × 4800 dpi;
- prędkość drukowania: 7,5 / 5,5 str./min
Ten model jest bardzo popularny, jest bestsellerem.

Koszt drukarki to 3290 rubli.
Obliczmy koszt czarno-białego druku przy koszcie wkładu 1090 rubli.i zasoby do drukowania - 360 arkuszy:
S = koszt wkładu 1090 rubli / zasobu wydruku 360 arkuszy = 3,03 rubla.
Koszt kolorowego wydruku przy koszcie kasety wynosi 890 rubli. i zasoby do drukowania - 200 arkuszy:
S = koszt wkładu 890 rubli / okres eksploatacji wkładu 200 arkuszy = 4,5 rubla.
Urządzenia wielofunkcyjne
Urządzenie wielofunkcyjne oprócz drukarki łączy następujące urządzenia:
- skaner
- kopiarka;
- czasami faks.
Koszt urządzenia wielofunkcyjnego z reguły jest nieco droższy niż zwykła drukarka, ale mając dodatkowe funkcje skanera i kopiarki, jest więcej niż warta nadpłaty.
Jeśli planujesz zakup skanera lub kopiarki, lepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne. W takim przypadku zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale także przestrzeń roboczą na stole, ponieważ zamiast 2 urządzeń będziesz musiał umieścić jedno.

Zgodnie z zastosowaną technologią drukowania, urządzenia wielofunkcyjne to drukarki atramentowe i laserowe.
Rozważ 2 modele: drukarkę atramentową Epson L312 i urządzenie wielofunkcyjne Epson Colorio PX-045A.
Jeśli w urządzeniu wielofunkcyjnym zmienisz oryginalne wkłady do TPS, stanie się tańszy niż drukarka o 3696 rubli. Oczywiste jest, że w tym przypadku lepiej.
| Model | Epson L312 | Urządzenie wielofunkcyjne Epson Colorio PX-045A |
| Tusz | Wbudowane pasmo przenoszenia | Oryginał |
| Koszt z TISP | Rs 10,990 | Rs. 7294 |
Najtańsza drukarka do użytku domowego
Canon PIXMA iP2840

- Urządzenie: drukarka
- Technologia: atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: Windows, Mac OS
- Pobór mocy:
- tryb gotowości - 0,8 W.
- w pracy - 8,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 8 ppm
- kolor - 5 ppm
- Maksymalna rozdzielczość drukowania: 4800 × 600 dpi
- Porty: 1 x USB 2.0
- Wymiary / waga: 426 x 235 x 134 mm / 2,3 kg
- Gwarancja / producent: 1 rok / CANON Inc., Wietnam
- kompaktowy, szeroki wybór ustawień
- świetna jakość zdjęć
- uzupełnianie wkładów można wykonać niezależnie
- drukuje w paski
- drogie naboje
HP Deskjet Ink Advantage 1115

- Typ urządzenia: drukarka
- Technologia: termiczna, atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: Windows 7, 8, 8.1, Mac OS
- Pobór mocy:
- czas czuwania - 1,3 W.
- w pracy - 10,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 20 ppm
- kolor - 16 str./min
- Maksymalna rozdzielczość wydruku:
- czarno-biały - 600 x 600 dpi
- kolor - 4800 x 1200 dpi
- Połączenie z komputerem: USB 2.0
- Wymiary / waga: 426 x 216 x 124 mm / 2,02 kg
- Gwarancja / producent: 1 rok / Chiny
- niedrogie urządzenie do drukowania wysokiej jakości
- dobra prędkość, zwartość
- brak kabla USB
- koszt wkładu jest równy połowie ceny produktu
Canon PIXMA TS304

- Typ urządzenia: drukarka
- Technologia: piezoelektryczna, atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: Windows, Mac OS, iOS, Android
- Pobór mocy:
- tryb gotowości - 2,1 W.
- w pracy - 10,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 7,7 ppm
- kolor - 4,0 str./min
- kolorowe zdjęcie 10x15 - 65 sek
- Poziom hałasu: 45dB
- Maksymalna rozdzielczość wydruku: 4800 × 1200 dpi
- Wymiary / waga: 430 x 282 x 143 mm / 2,9 kg
- Gwarancja / producent: 1 rok / Wietnam
- zdjęcia o normalnej jakości
- opcja budżetu dla drukarki domowej
- brak kabla USB
- nie drukuje na papierze fotograficznym
HP Deskjet 2130

- Typ urządzenia: drukarka / skaner / kopiarka
- Technologia: termiczna, atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: Windows, Mac OS
- Pobór mocy:
- tryb gotowości - 1,9 W.
- w pracy - 10,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 20 ppm
- kolor - 16 str./min
- Maksymalna rozdzielczość wydruku:
- kolorowe zdjęcie - 4800 × 1200 dpi
- dokumenty czarno-białe - 1200 x 1200 dpi
- Wymiary: 425 x 304 x 149 mm
- Waga: 3,42 kg
- Gwarancja / producent: Hewlett-Packard Company, Chiny
- Urządzenie 3w1, kompaktowa, szybka praca
- doskonała jakość wydruku dokumentów i zdjęć
- brak kabla USB
- wysoki koszt nabojów
- drukuje bardzo powoli
HP Deskjet 1510

- Typ urządzenia: drukarka / skaner / kopiarka
- Technologia: termiczna, atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: Windows, Mac OS
- Pobór mocy:
- tryb gotowości - 2,0 W.
- w pracy - 10,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 7 ppm
- kolor - 4 str./min
- Poziom hałasu: 50dB
- Wymiary: 425 x 552 x 252 mm
- Waga: 3,6 kg
- Gwarancja / producent: 12 miesięcy / Chiny
- drukuje nie tak głośno, niski koszt
- trzy urządzenia jednocześnie w tej samej cenie
- ślady rolek pozostają na papierze
- szybkie zużycie czarnej farby
- wysoki koszt wkładów, ich niski zasób
Canon PIXMA MG2540S

- Typ urządzenia: drukarka / skaner / kopiarka
- Technologia: termiczna, atramentowa
- Obsługa systemu operacyjnego: XP, Vista, Windows 7, 8, 10
- Pobór mocy:
- tryb gotowości - 1,0 W.
- w pracy - 2,0 W.
- Szybkość drukowania:
- czarno-biały - 8 ppm
- kolor - 5 ppm
- Poziom dźwięku: 46,5 dB
- Wymiary: 426 x 306 x 145 mm
- Waga: 3,5 kg
- Gwarancja / producent: 1 rok / Wietnam
- opcja budżetu trzy w jednym dla domu
- możliwe uzupełnianie kartridża
- brak połączenia USB, drogie wkłady
Jestem właścicielem drukarki do kopiarki 3110 i nie żałuję, ponieważ jest bardzo ekonomiczna w użyciu w domu i kompaktowa, a tankowanie kasety kosztuje tylko 300 r, podczas gdy wykonuje ponad 2000 wydruków, aw domu trwa około 1,5 roku pracy nad 1 tankowanie
Mam gówno HP2050-kompletne ...
Mam drukarkę HP LaserJet Pro P1102 - idealną do użytku domowego lub małego biura. Dużo drukuję i prawie codziennie. Drukarka wytrzymuje wszystko z niesamowitą wytrzymałością. Łatwy w zarządzaniu i niezawodny zarówno pod względem szybkości / jakości druku, jak i montażu jako całości. Kupiłem go w najlepszej cenie przez auto, przyciągnąłem bezpłatną wysyłkę i płatność po wykonaniu usługi. Drukarka jest bardzo tania w utrzymaniu, nawet biorąc pod uwagę, że 1 wkład ma tylko 600 stron. Częsta wymiana nadal nie prowadzi do wysokich kosztów. Dla studentów - to wszystko.