„Cum să alegi o imprimantă color pentru casa ta?” Este o întrebare care apare logic pentru fiecare potențial cumpărător de tehnologie de imprimare. Datorită gamei largi de modele oferite de producătorii moderni, adoptarea unei astfel de decizii poate cauza într-adevăr anumite dificultăți. Astăzi vă vom spune ce dispozitiv va fi ideal pentru a fi utilizat acasă, precum și vom oferi o imagine de ansamblu asupra caracteristicilor tehnice ale modelelor de top incluse în ratingul celor mai bune gadgeturi pentru imprimarea acasă, pe baza datelor din 2019.

Despre produs

Un potențial utilizator al unei imprimante color, analizând sortimentul de echipamente prezentat înainte de cumpărare, va putea observa prezența mai multor tipuri de dispozitive pentru „reproducerea” culorilor a unei fotografii pe computer pe hârtie:

  1. Cu jet de cerneală. Principiul de funcționare al acestui tip de imprimante este de a forma o imagine „de ieșire” folosind puncte tipărite cu o matrice specială cu cerneluri lichide. Avantajul principal este un cost accesibil și o gamă largă de modele moderne, care diferă atât în ​​ceea ce privește designul, cât și funcționalitatea opțională. Dezavantajul principal este viteza scăzută de imprimare atât în ​​alb și negru, cât și în culori.
  2. CISS. Principiul funcționării este furnizarea automată continuă de cerneală prin tuburi special concepute în proiectarea imprimantei. Avantajul principal este economiile de costuri la întreținerea dispozitivului, în special înlocuirea cartușelor. Dezavantajul principal este numărul limitat de modele care au o opțiune CISS încorporată.
  3. Laser. Principiul funcționării: fasciculul laser luminează puncte specifice care formează imaginea „la ieșire”, și particule mici de toner, care ulterior cad pe imaginea rezultată, „se lipesc” exclusiv de particulele încărcate, „cheltuite” cu laser. Avantajul principal este viteza mare de imprimare; principalul dezavantaj este „reproducerea” inexactă a culorii.
  4. Lumină LED Principiul de funcționare este identic cu o imprimantă cu laser, cu excepția unei surse de lumină (în acest caz, o serie de LED-uri în locul unui laser). Avantajul principal este calitatea înaltă a „ieșirilor” imaginilor rezultate; Principalul dezavantaj este costul ridicat al dispozitivului pe piața modernă.

Cum să aleg

În alegerea unui aparat de înaltă calitate pentru tipărirea acasă, este recomandabil să luați în considerare următoarele criterii ca fiind determinante:

  • locul de utilizare (optim pentru jet de cerneală acasă sau CISS);
  • „ieșire” de calitate a imprimării (optim - 1200 sau 2400 pixeli pe inch);
  • productivitate maximă (cu cât este mai mare acest indicator, cu atât mai bine, în medie - 15-20 de pagini pe minut);
  • numărul de culori folosite pentru „redarea” fișierului electronic pe hârtie (ideal cel puțin 5);
  • capacitate de memorie funcțională (optim - 512 MB și mai mare).

Pentru un fel de sistematizare a datelor de mai sus despre ce dispozitiv este cel mai potrivit pentru tipărirea documentelor, imaginilor, fotografiilor și așa mai departe acasă, este recomandabil ca un potențial utilizator al unei imprimante color să acorde atenție listei următoare de modele de top ale gadgeturilor din acest segment.

Cele mai bune modele

Canon PIXMA iP2840

Canon PIXMA iP2840

goodies
  • compact
  • imprimarea rapidă pe o gamă largă de suporturi
  • imprimare de înaltă calitate
  • compatibilitate deplină cu majoritatea sistemelor de operare
contra
  • costul cartușului
  • fără mod de imprimare fără margini
  • cartușe cu capacitate mică
  • contor de pagini, ceea ce face necesară achiziționarea de cartușe noi

Această imprimantă este potrivită pentru cei care nu au nevoie de un număr mare de printuri, dar în același timp - imprimanta funcționează cel puțin o dată la 3 zile. Modelul prezintă toate dezavantajele dispozitivelor cu jet de cerneală sub formă de duze de uscare.Reumplerea la nesfârșit a cartușului cu metode artizanale eșuează de asemenea - contorul paginilor tipărite va bloca lucrarea până la înlocuirea unității de cerneală. Dacă aceste dezavantaje nu sunt decisive, modelul va arăta o viteză excelentă, o calitate a imprimării și o nepretenție în utilizare.

Canon PIXMA TS304

Canon PIXMA TS304

goodies
  • compact
  • zgomot redus
  • viteza mare de imprimare
  • software multifuncțional
  • conexiune wireless
  • conexiune web
contra
  • costul cartușului
  • pentru a lucra cu un smartphone și o interfață web - aveți nevoie de un software separat
  • tehnologie wireless cu caracteristici complete numai când este conectat la dispozitivele Android

Canon PIXMA TS304 arată ca modelul perfect pentru uz casnic. Este rapid, ceea ce va fi în mâinile studenților care tipăresc destul de mult. Tehnologia wireless nu este proiectată pentru un număr mare de utilizatori simultan, astfel încât biroul poate întâmpina dificultăți. Acasă, dacă costul cartușelor noi (în pachetul de livrare - sonde, capacitate redusă) nu sperie imprimanta, imprimanta va arăta calitatea maximă de imprimare, inclusiv în modul fără margini.

HP Officejet Pro 6230 ePrinter

HP Officejet Pro 6230 ePrinter

goodies
  • practic nu este necesară configurarea
  • fără probleme de imprimare folosind protocoale wireless
  • utilizarea economică a vopselei
  • zgomot redus
contra
  • probleme la înlocuirea cartușelor, protecție electronică, legare la regiunea imprimantei
  • sarcini de prelucrare îndelungată
  • absența completă a reparației post-garanție
  • Comparativ cu concurenții - calitate de imprimare slabă

Acest model este o unitate destul de fiabilă și fără pretenții. Nu va crea probleme decât dacă îl întrebi mult. Cu toate acestea, trebuie să comandați modelul de la furnizori autorizați, deoarece HP nu oferă posibilitatea reparației post-garanție pentru această unitate.

Canon i-sensys lbp7018c

Canon i-Sensys Lbp7018c (4896b004)

  • Metoda de imprimare folosită: Laser
  • Consum de energie: 868 W
  • Pagini maxime pe lună de utilizare: 15.000
  • Format: A4
  • Numărul de culori utilizate la tipărire: 4
  • Productivitate maximă: b / w - 16 ppm; culoare - 4 ppm
  • Timp estimat de încălzire: 66 secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Capacitate de memorie funcțională: 16 GB
  • Opțiuni suplimentare: USB0; dimensiuni media până la 216x355 mm; Limbă imprimantă CAPT (tehnologie avansată de imprimare Canon)

Este recomandat să alegeți acest model de echipament de imprimare cu laser pentru utilizarea lui într-un birou mic sau acasă, datorită costului rezonabil și dimensiunii compacte a imprimantei, care fac gadgetul în cauză accesibil pentru marea majoritate a utilizatorilor potențiali ai dispozitivelor din acest segment.

KYOCERA ECOSYS P5021cdn

KYOCERA ECOSYS P5021cdn

  • Metoda de imprimare folosită: Laser
  • Pagini maxime pe lună de utilizare: 30.000
  • Format: A4
  • Numărul de culori utilizate în lucrare: 4
  • Productivitate maximă: b / w - 21 ppm; culoare - 21 ppm
  • Timpul estimat de încălzire: 32 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Capacitate de memorie funcțională: 512 MB
  • Opțiuni suplimentare: imprimare automată pe două fețe; posibilitatea de a trimite imagini prin e-mail; USB0; Ethernet (RJ-45); Asistență AirPrint cititor de carduri; funcție de imprimare directă; Suport PostScript
goodies
  • capacitatea de a lucra cu imprimanta „prin rețea”
  • nivel înalt de performanță
  • imprimare de înaltă calitate
contra
  • preț ridicat al cartușelor originale, comparativ cu dispozitive similare
  • aspect primitiv
  • material de caz

Cel mai bine este să cumpărați o astfel de imprimantă pentru cei care înțeleg că un dispozitiv de calitate nu poate fi ieftin.Raportul ideal dintre preț și calitate al tehnologiei în cauză, care garantează unui client potențial o calitate înaltă de tipărire „la ieșire” împreună cu un cost acceptabil de elemente funcționale, nu va lăsa indiferent nici cel mai solicitant utilizator.

Canon i-sensys lbp7010c

Canon i-sensys lbp7010c

  • Metoda de imprimare folosită: Laser
  • Consum de energie: 868 W
  • Pagini maxime pe lună de utilizare: 15.000
  • Format: A4
  • Numărul de culori utilizate în lucrare: 4
  • Productivitate maximă: b / w - 16 ppm; culoare - 4 ppm
  • Timp estimat de încălzire: 66 secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Capacitate de memorie funcțională: 16 Mb
  • Opțiuni suplimentare: USB0; dimensiuni media până la 216x355 mm; Limbă imprimantă CAPT (tehnologie avansată de imprimare Canon)

goodies
  • ușurința de îngrijire și utilizarea dispozitivului
  • calitate acceptabilă de imprimare
  • dimensiuni compacte ale corpului principal al dispozitivului
contra
  • cost ridicat al consumabilelor
  • gama insuficientă de „culori” folosite pentru imprimarea fotografiilor color
  • lipsa capacității de a lucra prin Wi-Fi sau port Ethernet

Modelul de imprimantă color analizat este cel mai potrivit pentru utilizarea la domiciliu, datorită numărului limitat de interfețe, compensat de o calitate bună atât la culoare, cât și la imprimarea alb-negru.

Epson Stylus Photo 1500W

Epson Stylus Photo 1500W

  • Metoda de imprimare folosită: jet de cerneală piezoelectric
  • Consum de energie: 18 W
  • Formate „compatibile” pentru funcționarea corectă a hârtiei: carduri, transparențe, etichete, hârtie foto, CD / DVD, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Format: A3
  • Numărul de culori utilizate: 6
  • Productivitate maximă: b / w - 16 ppm; culoare - 16 ppm
  • Timpul estimat de încălzire: 45 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​6
  • Indicatorul de „zgomot” în funcțiune: 35 dB
  • Opțiuni suplimentare: funcție de imprimare foto; capacitatea de a imprima fără margini; Wi-Fi, 802.11n, USB0

goodies
  • calitate de imprimare înaltă
  • ușurință de utilizare, remarcată chiar și de utilizatorii novici ai echipamentelor similare
  • construi calitatea dispozitivului și a elementelor sale funcționale individuale
contra
  • cost ridicat al livrărilor originale
  • lipsa afișajului funcțional
  • Cablul USB nu este furnizat în mod standard de la producător

O imprimantă de înaltă calitate, capabilă să imprime doar documente obișnuite, ci și să „reproducă” fotografii, precum și alte imagini, care necesită o precizie ridicată în transmiterea gamei de culori originale pe hârtie.

Canon imagePROGRAF iPF685

Canon imagePROGRAF iPF685

  • Metoda de imprimare folosită: jet de cerneală
  • Consum de putere: 140 W
  • Dimensiuni de hârtie „compatibile”: transparențe, hârtie foto, hârtie lucioasă, hârtie mată, rulou
  • Format: A1
  • Cantitatea de memorie internă: 256 MB
  • Numărul de culori utilizate în lucrare: 5
  • Timpul estimat de încălzire: 45 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​5
  • Indicatorul de „zgomot” în funcțiune: 47 dB
  • Opțiuni suplimentare: funcție de imprimare foto; capacitatea de a imprima fără margini; Port Ethernet; USB0

goodies
  • calitate de imprimare ridicată chiar și în comparație cu tehnologia din aceeași categorie de preț
  • „Compatibilitate” cu orice tip de hârtie pentru imprimarea pe ea
  • dimensiune compactă pentru dispozitivul segmentului său
contra
  • timp de imprimare lung
  • costul ridicat atât al dispozitivului în sine, cât și al consumabilelor „native”
  • necesitatea de a stăpâni abilități speciale pentru a folosi la maximum modelul de imprimantă în cauză

Un „reprezentant” de încredere al echipamentelor de imprimare, datorită dimensiunii sale compacte, se poate încadra chiar și într-un apartament mediu, având „organizat” cu prezența sa o companie profesionistă angajată în tipărirea diferitelor fișiere acasă.

Epson WorkForce WF-7110DTW

Epson WorkForce WF-7110DTW

  • Metoda de imprimare folosită: jet de cerneală piezoelectric
  • Performanța maximă a imprimantei pe lună de utilizare: 20.000 de pagini
  • Productivitate maximă: b / w - 18 ppm; culoare - 10 ppm
  • Consumul de putere: 5,8 W
  • Formate de hârtie „compatibile”: carduri, transparențe, etichete, hârtie foto, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Format: A3
  • Cantitatea de memorie internă: 256 MB
  • Numărul de culori utilizate: 4
  • Timpul estimat de încălzire: 45 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​5
  • Opțiuni suplimentare: imprimare pe două fețe; funcție de imprimare foto; Ethernet (RJ-45), Wi-Fi; 802.11n; USB 2.0 Asistență AirPrint

goodies
  • Opțiune de imprimare duplex automată disponibilă (duplex)
  • LCD încorporat
  • Perioada „extinsă” a serviciului de garanție
contra
  • costul ridicat al „consumabilelor” inițiale
  • Distincții în unele locuri ale dispozitivului
  • Dimensiuni voluminoase ale designului imprimantei în sine

O imprimantă cu jet de cerneală de înaltă calitate, în ciuda costurilor rezonabile, nu este inferioară în ceea ce privește caracteristicile tehnice față de analogii costisitoare prezentate de producătorii moderni de echipamente de imprimare.

Xerox Phaser 6020


  • Metoda de imprimare folosită: LED
  • Performanța maximă a imprimantei pe lună de utilizare: 30.000 de pagini
  • Productivitate maximă: b / w - 12 ppm; culoare - 10 ppm
  • Consumul de putere: 220 W
  • Formate de hârtie „compatibile”: carduri, etichete, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Format: A4
  • Cantitatea de memorie internă: 128 MB
  • Numărul de culori utilizate: 4
  • Timpul estimat de încălzire: 50 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Opțiuni suplimentare: Wi-Fi; 802.11n; USB 2.0 Asistență AirPrint

O imprimantă LED fiabilă, capabilă să ofere utilizatorului său o imprimare de înaltă calitate la domiciliu, cu un consum de energie moderat, ceea ce reprezintă un avantaj semnificativ al acestui model față de tehnologia similară din acest segment.

Fratele HL-3170CDW

Fratele HL-3170CDW

  • Metoda de imprimare folosită: LED
  • Performanța maximă a imprimantei pe lună de utilizare: 30.000 de pagini
  • Productivitate maximă: b / w - 22 ppm; culoare - 22 ppm
  • Consum de putere: 380 W
  • Formate de hârtie „compatibile”: carduri, transparențe, etichete, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Format: A4
  • Cantitatea de memorie internă: 128 MB
  • Numărul de culori utilizate: 4
  • Timpul estimat de încălzire: 50 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Opțiuni suplimentare: port Ethernet; Wi-Fi; 802.11n; USB 2.0 Asistență AirPrint Suport PostScript

goodies
  • simplitatea configurarii imprimantei și utilizarea ulterioară a acesteia
  • cost rezonabil
  • producție de înaltă calitate
contra
  • nivel ridicat de zgomot creat când imprimanta este „încălzită”
  • „Blocați” hârtie când este primit de dispozitiv de la o tavă specială
  • dimensiuni voluminoase ale dispozitivului

O versiune bună a imprimantei pentru uz casnic, ideală pentru persoanele care nu doresc să plătească în exces pentru o marcă „hyped” sau un set de funcții „speciale” care sunt folosite extrem de rar.

OKI C332dn

OKI C332dn

  • Metoda de imprimare folosită: LED
  • Performanța maximă a imprimantei pe lună de utilizare: 45.000 de pagini
  • Timp de încălzire: 60 s
  • Productivitate maximă: b / w - 30 ppm; culoare - 26 ppm
  • Consum de energie: 1170 W
  • Formate de hârtie „compatibile”: carduri, transparențe, etichete, hârtie lucioasă, plicuri, hârtie mată
  • Format: A4
  • Cantitatea de memorie internă: 1024 MB
  • Numărul de culori utilizate: 4
  • Timpul estimat de încălzire: 50 de secunde
  • Numărul de cartușe: ​​4
  • Opțiuni suplimentare: funcție duplex; Port Ethernet; USB 2.0 Asistență AirPrint Suport PostScript

goodies
  • calitate de imprimare înaltă
  • imprimantă de înaltă performanță
  • cost rezonabil
contra
  • mult timp de „încălzire”
  • nivel ridicat de zgomot în timpul funcționării directe a dispozitivului
  • lipsa modulului Wi Fi

O versiune low-cost a imprimantei LED care poate satisface marea majoritate a nevoilor utilizatorilor datorită imprimării de înaltă calitate și a productivității ridicate.

Având în vedere caracteristicile diferitelor tipuri de imprimante color, cumpărătorul trebuie să își formuleze corect nevoile principale înainte de a lua o decizie finală privind achiziționarea unui anumit model de dispozitiv de imprimare. Informațiile de mai sus vor ajuta un potențial utilizator al tehnologiei segmentului în cauză să facă alegerea corectă și să nu regrete în viitor.